Memur Gazetesi

2018 Önlisans ve Ortaöğretim KPSS’ye Kimler Girebilir?

2018 Önlisans ve Ortaöğretim KPSS’ye Kimler Girebilir?
Bu haber 29 Ekim 2017 - 18:54 'de eklendi ve 1.202 views kez görüntülendi.

2018 yılı Önlisans ve Ortaöğretim KPSS’ye kimler girebilir? 

KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) ortaöğretim okullarından veya önlisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

KPSS’ye Neden Girilmelidir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekir.

KPSS’de Önlisans ve Ortaöğretim İçin Hangi Puan Türleri Gereklidir?

KPSS sonuçlarını esas alma durumunda olan kamu kurum ve kuruluşlarının B grubu kadro niteliği taşıyan tüm kadrolu ve sözleşmeli personel alımlarında önlisans düzeyi için KPSS P93 ve ortaöğretim içinse KPSS P94 puanını kullanacaklardır.

KPSS Sonuçları Ne kadar Süre İçin Geçerlidir?

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.

KPSS Nerelerde ve Ne Zaman Yapılmaktadır?

KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) iki ayrı oturumda Lefkoşa ile birlikte yaklaşık 150 sınav merkezinde yapılmaktadır.

KPSS’nin Geçerli Sayılması İçin Neler Gereklidir?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilebilmesi için, sınava, Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinde yazılı olan salonda girmesi, kopya eylemine karışmamış olması, cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını doğru olarak kodlaması, soru kitapçığının kapağına T.C. Kimlik Numarasını, adını ve soyadını yazmış olması, kullandığı soru kitapçığının türünü cevap kâğıdına doğru olarak işaretlemiş olması, cevaplarını soru kitapçığına değil, cevap kâğıdına işaretlemiş olması, soru kitapçığını, cevap kâğıdını, Sınava Giriş ve Kimlik Belgesini eksiksiz olarak sınav görevlilerine teslim etmesi, sınavın diğer kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilir.

KPSS Sınav Ücreti Geri Alınabilir mi?

Başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava başvuru hakkı olmayan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler geri verilmez. Adaylardan alınan sınav ücretleri gelecek dönemlere devredilmez.

KPSS Sınav Giriş Belgesi Kaybedildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyenler veya belgesini kaybedenler, sınavın yapılacağı hafta içerisinde ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri veya ÖSYM Bürolarından bu belgelerini bir ücret ödemeden çıkartabilirler. Bu belge sadece adayın kendisine veya birinci derece yakınlarına (anne, baba, kardeş, eş ve çocuk) kimlik kontrolü yapılarak elden verilir. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesini yeniden edinmek isteyen adayların belgelerini sınav gününden önce edinmiş olmaları yararlarınadır.

Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Adaylara Sınav Sonuç Belgesi gönderilmemektedir. ÖSYM internet sayfasından ( https://sonuc.osym.gov.tr ) T.C. Kimlik numarası ve Aday Şifresi ile sonuçlara ulaşılmaktadır.

KPSS Sonucuna Nasıl İtiraz Edilir?

Sınav sonuçlarının incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde yazılı olarak ÖSYM’ye başvurabilirler. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak Biriminin adayın dilekçesi üzerine bastığı tarih damgası esas alınır. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Güvenenler-Ankara Şubesindeki 6032068-5001 numaralı hesabına sınav kılavuzunda belirtilen ücreti yatırmaları ve bu ücreti yatırdıklarını gösteren banka dekontunun fotokopisini dilekçelerine eklemeleri gerekir. ÖSYM’de bulunan her türlü sınav evrakının aslı ya da fotokopisi, yargı organlarının aksi kararı olmadıkça, aday dahil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez veya verilmez. Sınav evrakı ÖSYM’de sınav tarihinden itibaren 100 takvim günü saklandıktan sonra imha edilir.

KPSS sınavında kaç soru vardır?

Toplam 120 soru vardır. 60 Genel Yetenek 60 Genel Kültür.

Merkezi Atama nedir?

ÖSYM tarafından açıklanan tercih kılavuzu vasıtasıyla yapılan memur alımlarına merkezi atamalar denmektedir.

Merkezi alımda yerleşince tekrar puan kullanılır mı?
Merkezi alımlarda yerleşen bir aday diğer merkezi alımlarda puanını kullanamaz. Ancak diğer kurumsal alımlarda tercih yapılabilir.

Merkezi atamalarda tercih nasıl yapacağız?

E-Devlet üzerinden bir tercih robotu yayınlanacaktır. Ayrıca her bölümün bir nitelik kodu bulunmaktır.
Ortaöğretim nitelik kodları 2001 den başlar ve bölümlere göre 2000 ‘li bir kod alır.
Önlisans nitelik kodları 3001 den başlar ve bölümlere göre 3000 ‘li bir kod alır.
Ayrıca ek olarak sertifika vb şeylerde istenebilir bunlarında kodları alım yapılacak kadronun yanında belirtilir. Tüm nitelikleri taşımıyorsanız tercih yapamazsınız.

Kurumsal alımlar nedir?

Kurumsal yerleştirme olarak bilinir. Bu atama çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından çoğu zaman ÖSYM’den bağımsız olarak yapılır. Açıktan atamalarda temel bir KPSS puanı dikkate alınır (genellikle taban 60 veya 70 puan) ve merkezi yerleştirmeden farklı olarak adaylar ek sınavlara tabi tutulur. Ayrıca adaylardan ek belgeler de istenebilir.
Kurumsal alımda yerleşenler puanlarını tekrar kullanabilir mi?
Kurumsal alımlarda yerleşen adaylar diğer kurumsal ve merkezi alımlarda puanlarını tekrar kullanabilirler
Önlisans düzeyinden kimler girebilir?
– Önlisanstan mezun olanlar
– Önlisans 1 ve 2’nci sınıfta okuyanlar,
– Lisans (4 yıllık) okuyanlar (yani henüz mezun olmamış olanlar)

Lisans okuyanlar nasıl önlisanstan atanabilir?

Lisans okurken en az 4 yarıyılı tamamlamış olanlar (yani 3. Sınıf veya daha üstünü okuyanlar) üniversiteye başvurarak önlisans diploması alabilirler.

Bu durumda adaylar KPSS açısından önlisans mezunu gibi sayılmaktadırlar.
KPSS sınavına başvururken veya girerken ilişik kesilmiş olmasına gerek yoktur. Önemli olan KPSS tercihlerinin son gününden önce ilişik kesilmiş olmasıdır. (Ayrıca adayın tercih öncesinde lisans mezunu olmaması gerekir, ki ilişik keserek önlisans diploması alabilsin.)
Ek olarak, ilişik kesilerek alınan önlisans diplomaları bir önlisans alanını belirtmemektedir. Yani, 4 yıllık işletme okurken ilişik kesip önlisans diploması alan bir aday işletme önlisans mezunu sayılmaz. Bu adaylar sınava başvururken, mezun oldukları bölüm için 9005 diğer kodunu kullanacaklardır ve tercihler sırasında sadece 3001 kodunun olduğu kontenjanları tercih edeceklerdir.

2018 yılındaki sınav ne zaman yapılacak?

Ösym 2018 takvimini henüz gün olarak açıklamadı. Başvurular temmuz-ağustos aylarında alınıp, sınav ise ekim-kasım aylarında yapılacaktır.

http://memurgazetesi.net/haberler/sinavlar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER