Memur Gazetesi

Malulen Emeklilik Nedir? Nasıl Olunur?

Malulen Emeklilik Nedir? Nasıl Olunur?
Bu haber 28 Aralık 2017 - 15:14 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Malulen Emeklilik Nedir? Nasıl Olunur?

Malulen Emeklilik Nedir? Nasıl Olunur? Malulen emeklilik, herhangi bir görev içerisinde olan kişinin başından geçen kötü bir hastalık veya kaza sonucunda çalışma yeteneklerini kaybetmesi sonucu başvurabileceği emeklilik tercihidir.Malulen Emeklilik Nedir? Nasıl Olunur?

Bu emeklilik hakkından yararlanabilmek adına öncelikle ilgili sağlık kurumlarının hastayı muayene etmesi, sağlık heyetine alması ve emekli olmasının daya uygun olacağına ilişkin çalışamaz raporu vermesi gerekir. Ancak malulen emeklilik hakkına sahip olabilmek için, yaşanan kaza veya hastalık öncesinde bir işte çalışmış olmak şartı aranmaktadır. Daha öncesinde herhangi bir şekilde çalışma hayatı içerisinde yer almayan kişilerin bu emeklilik sisteminden yararlanabilmesi mümkün değildir.

Malulen emekli olma hakkının verilebilmesi için öncelikle kaza veya hastalık raporuna ilişkin özür durumu tespit edilir. İlgi özür durumunun en azından %60 oranda olması gerekmektedir. Alınan rapora ilişkin özürlülük oranı daha az düzeydeyse ilgili kişiye malulen emeklilik hakkının verilmesi mümkün değildir. Bu hakkın kazanabilmesi için özürlülük kriterinin yanında aranmakta olan ekstra birkaç detay daha görülmektedir. Söz edilen şartlardan bir tanesi de sigortalı çalışma sürecidir. Kişinin malulen emekli olma hakkını elde etmesi için kaza veya hastalığın öncesinde en azından 10 yıllık sigortalı çalışma süresini doldurmuş olması büyük önem taşımaktadır. Görev süresinin tamamlanmasından sonra yerine getirilmesi gereken diğer ayrıntılarsa; yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin tüm primlerin ödenmiş olması ve 1800 günlük malullük süresinin tamamlanmasıdır. Sigorta ödemeleri tam yapılmadıysa, ödenmesi gereken eksik tutar borçlandırılır ve malulen emekli olma hakkı kazanılabilir. Burada ele alınan şartlar sigortalının nasıl malulen emekli olacağına ilişkindir.

Sağlık kurumlarının tespitine dayanarak malulen emeklilik hakkının verilmesi için 5 yıllık sigortalı çalışma süresinin tamamlanmış olması, 900 gün malul geçirilmesi, sigortalarının ödenmiş olması şartları aranır.

Malulen Emekli Olma Başvurusu Nereye Yapılır

Malulen emekli olmaya ilişkin en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de malulen emeklilik başvurusu nereye, nasıl yapılır sorusudur. İlgili kişinin “Sosyal Güvenlik İl veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü”ne başvuru yapması gerekmektedir.

Maluliyet dosyasında olması gerekenlerse sırasıyla; maluliyet durumunun geçerlilik kazanabilmesi için yazılan dilekçe, ilk işe giriş bildirgesi, erkeklere özel olarak askerlik süre belgesi, ilk işe girişte kullandığı sağlık raporunun aslı ve almış olduğu diğer tıbbi belge ve raporlar, kişinin daha önceden yaşamış olduğu tüm rahatsızlıklara ilişkin detaylar ve raporlar olarak karşımıza çıkar.

Memur alımı, İŞKUR ilanları, banka personel alım ilanlarını facebook grubumuz Güncel Haber Servisinden takip edebilirsiniz.

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER