Memur Gazetesi

Savunma Sanayi Müsteşarı Nasıl Olunur?

Savunma Sanayi Müsteşarı Nasıl Olunur?
Bu haber 16 Aralık 2017 - 13:34 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Nasıl Olunur?

Savunma Sanayi Müsteşarı Nasıl Olunur?Günümüz dünyasında genel olarak en çok yatırım yapılan alanlardan bir tanesi de savunma sanayi olarak bilinmektedir.Savunma Sanayi Müsteşarı Nasıl Olunur?

Ülkeler sahip oldukları kaynakların büyük çoğunluğunu devamlılıklarını sağlayabilmek adına savunma sanayilerine yatırmaktadırlar. Ancak savunma sanayisinde gelişimin devamlılığının sağlanabilmesi için sistemli bir yapıya geçilmesi ve görevlilerin kendi uzmanlık alanlarına göre farklı kadrolara ayrılması gerekmektedir. Savunma sanayinde görev alan kadrolardan bir tanesi de savunma sanayi müsteşarıdır. Peki, savunma sanayi müsteşarlığı nedir? Savunma sanayi müsteşarı nasıl olunur? İşte bu konuya ilişkin merak etmiş olduğunuz cevaplar…

Savunma Sanayi Müsteşarı Nedir?

Savunma sanayi müsteşarı olarak görev alacak kimsenin sürdüreceği görevler birbirinden farklı kategorilere ayrılabilir. Sahip oldukları öncelikli görevler savunma sanayisinin AR-GE çalışmalarını yürütmektir. Bunun yanı sıra diğer ülkelerle yasal yollarla yapılan silah alım ve satım işleri de savunma sanayi müsteşarlığı kontrolü altında gerçekleşmektedir. Savunma sanayi müsteşarı olarak görev yapan kimselerin, kendi meslek grubu içerisinde de belirli bir sınıflandırmaya ayrıldıkları görülür. Savunma sanayi müsteşarı olarak görev yapan kadrolar arasında sınıflandırma; haberleşme, hava, kara, deniz sistemleri, insansız hava aracı sistemleri vb. olarak ayrılabilir. Yaşanan durumların getirdiği ani ihtiyaçlara göre yeni gruplandırmaların oluşması söz konusudur.

Savunma Sanayi Müsteşarı Nasıl Olunur

Savunma sanayi müsteşarı olarak göreve başlama şansına sahip olmak için öncelikli olarak dört yıllık eğitim veren; iktisadi ve idari bilimler fakültesi, iktisat, siyasi bilgiler, hukuk ve işletme gibi bölümlerden mezun olunması önem taşır.

Savunma sanayi müsteşarı olmak isteyen kimse yukarıda sözü geçen bu alanlarda eğitimlerini tamamladıktan sonra KPSS sınavına girmelidir ve bu sınavdan KPSS 1 puan bölümünden en azından 85 puan alma başarısını göstermiş olmalıdır. Hukuk fakültesinden mezun olanlarsa KPSS79 puanlama türünden en azından 85 alma başarısını göstermelidir.

Aday KPDS’ye yani dil sınavına girerek, bu sınavın İngilizce bölümünden en azından 80 puan alma başarısını göstermelidir.

Sınavların sonrasında, savunma sanayi müsteşarı olarak göreve başlamak isteyen kimsenin sözlü mülakatları da geçmesi gerekmektedir. Mülakatlarda dikkat edilen konular; sınavda çıkmış konulara ilişkin hala neyi bilip bilmiyor olduğu, inandırıcı  ve ikna edici bir kişiliğe sahip olması, özgüvenli yapısı, teknolojiye yatkınlığı, kavrama ve muhakeme gücü gibi detaylı konulardır.

Savunma sanayi müsteşarının nasıl olunacağına ilişkin açıklamış olduğumuz şartları taşıyan kimseler bu göreve başlamak için başvuruda bulunabilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER